Reklama
 
 
 
 

Notowania


Ceny królików
poniedziałek, 10 marzec 2008
ImageOd stycznia ceny królików na krajowym rynku znacznie wzrosły. Zdaniem Leszka Gacka z Doświadczalnego Instytutu w Chorzelowie to jeszcze nie koniec podwyżek. Ale być może to tylko przedświąteczna hossa i w kwietniu wszystko wróci do normy, a to nie najciekawsza wizja dla producentów.
 
Coraz więcej małych hodowli przydomowych jest likwidowanych, zostają tylko pasjonaci i duże wyspecjalizowane hodowle, bo tylko takie mogą się jeszcze utrzymać, przy wciąż rosnących kosztach, głownie pasz. Producenci starają się też korzystać z możliwości uboju gospodarczego we własnych gospodarstwach, spełniając odpowiednie wymogi sanitarne.

Warto, bo wtedy za kilogram żywca można otrzymać nawet do 7,5 złotego, czyli prawie o połowę więcej niż płacą w zakładach mięsnych.

Ceny żywca króliczego w ubojniach    

                          zł/kg           
czerwiec 2007          3,00-4,50  
styczeń  2008           4,00-4,20      
marzec   2008           4,50-5,50


Maksymalne ceny żywca króliczego w ubojniach wzrosły w ciągu 2 miesięcy o blisko ¼-tą. Jednak takie kwoty mogą uzyskać tylko producenci najlepszych ras mięsnych.

             Eksport królików
żywiec do Czech       6,00-7,00  zł/kg
tuszki na zachód      2,90-2,95  euro/kg


Trwa także eksport żywych królików do Czech. Natomiast nie opłaca się zakładom przetwórczym eksportowanie tuszek króliczych na zachód. Obecnie odbiorcy oferują poniżej 3 Euro za kilogram, bo wciąż konkurencją dla nas jest towar z Chin i Argentyny.

Cena  paszy granulowanej
                    zł/kg
         2007          0,85-1,00
         teraz          1,10-1,30

Telewizja Polska Redakcja Rolna

 
 
 
 
Notowania cen
Portal rolniczy
Praca w rolnictwie