Reklama
 
 
 
 

Notowania


Ceny żywca wołowego
poniedziałek, 12 maj 2008
ImagePrzy wieprzowinie czy drobiu rynek wołowiny to pełna stabilizacja. Od wielu miesięcy ceny skupu kształtują się na bardzo zbliżonym poziomie. Skończył się już wiosenny szczyt dostarczania bydła do punktów skupu, ale wiele firm na braki surowca nie narzeka. Szczególnie te, które kupują tylko na własne potrzeby. Bo popyt na wołowinę na krajowym rynku wciąż jest niewielki.
 
Kłopoty zaczynają się przy dużych kontraktach eksportowych. Mimo, że przy słabym euro jest to coraz mniej opłacalny interes, to jednak chętnych do wysyłania naszej wołowiny za granicę przybywa. Tradycyjnie żywca nie brakuje na Podlasiu, ale już na południu kraju trzeba się go nieźle naszukać.

Dlatego zakłady bazują na pośrednikach, których zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości surowca.

Ceny skupu żywca zależą przede wszystkim od rasy i wagi zwierząt. Stąd tak duże różnice w cennikach.

żywiec wołowy   zł/kg

ceny skupu netto
buhaje     3,80 - 5,00
jałówki    2,90 - 4,10
krowy      1,80 - 4,00

Firmy eksportowe za najlepiej umięśnione byki płacą maksymalnie 5 złotych za kilogram. Najwyższa stawka za jałówki to 4 złote 10 groszy, za krowy 4 złote. Ale najczęściej są to ceny płacone pośrednikom, hodowcy dostają mniej.

bydło targowiska   

krowy            1500 – 3000     zł/szt.
    z cielęciem 2600 - 3700     zł/szt.
jałówki          2200 – 2800     zł/szt.
cielęta             5,00 – 10,00    zł/kg
                       źródło: ODR

Najdroższe krowy znaleźliśmy na podlaskich targowiskach, tam za sztukę trzeba było zapłacić od 2 i pół do 3 tysięcy złotych. Krowa sprzedawana razem z cielęciem kosztuje maksymalnie 3700 złotych.

Telewizja Polska Redakcja Rolna

 
 
 
 
Notowania cen
Portal rolniczy
Praca w rolnictwie